Home Dijital Gazete Piyasanın durumu

Piyasanın durumu

by sermayedunyasi

ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ? BIST 30 Endeksi son işlem gününde %0.21 yükseliş ile 2,609 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 2,570 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 2,641 seviyesini gördü.

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ? Son işlem gününde endeks genelinde azalışların çoğunlukta olduğunu izledik. SISE (7.46 puan) ve EREGL (6.11 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, TCELL (-3.45 puan) ve KCHOL (-1.76 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL? BIST 30 hisselerinde yabancı payı azalışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 16 tanesinde yabancı payı azalışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %2.22 ile KOZAL ve %2.14 ile ASELS olurken, en fazla azalan hisselerin ise %6.15 ile EREGL ve %6.02 ile PGSUS olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR? BIST 30 Endeksi’nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının altında olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi’nde 12 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 18 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %21 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %0.11 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %-0.50 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL? RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 4 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise PGSUS ve TKFEN hisselerinin en yüksek RSI göstergesine sahip olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta EKGYO, SISE ve TUPRS dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise PETKM, SASA ve TOASO ön plana çıkıyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment