Home Dijital Gazete Küresel piyasalar

Küresel piyasalar

by sermayedunyasi

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Güçlü görünüm sergileyen PMI verilerine karşın artan jeopolitik gerilim nedeniyle satıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? ABD piyasalarının kapalı olduğu dün Avrupa piyasaları, Euro Bölgesi PMI verilerinde öne çıkan olumlu görünüme karşın, RusyaUkrayna gerilimine ilişkin öne çıkan endişeler nedeniyle satıcılı seyir izledi. Jeopolitik gelişmeler tarafında, Rus askeri yetkilileri, Rus birliklerinin ve sınır muhafazalarının, Ukrayna’lı sabotajcıların Ukrayna-Rusya sınırındaki ihlallerini engellediklerini söyledi. Makro veriler cephesinde ise, Euro Bölgesi’nde öncü imalat PMI endeksi Şubat ayında aylık bazda 0,3 puan düşüşle 58,4 seviyesine gerilerken, piyasa beklentisi ile uyumlu görünümsergiledi. Yeni siparişler 56,4’ten 57’ye yükselerek Ağustos 2021’den beri en yüksek seviyeye ulaştı. Hizmet sektörü virüs kısıtlamalarının gevşetilmesiyle toparlandı. Hizmet PMI endeksi 51,1’den 55,8’e yükseldi. Almanya 10 yıllıkları da %0,20 seviyesindeki seyrini sürdürdü. Güne pozitif başlangıç yapan Stoxx 600 endeksi %1,4 ekside kapanırken, sektörler tarafında otomotiv sektörü hisselerinde görülen %3’e varan kayıplar öncülüğünde realizasyonlar hakimdi.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da Rusya Devlet Başkanı Putin’in son hamlesi ile derinleşen Rusya-Ukrayna gerginliği sebebiyle satıcılı seyir görülüyor. Rusya Devlet Başkanı Putin Donbas’ın tarihi olarak Rusya’nın parçası olduğunu ve ayrılıkçı cumhuriyetler olan Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerini tanıma kararı aldıkları yönündeki açıklamasının ardından artan jeopolitik risklerle Hang Seng endeksinin %3’e yakın değer kaybettiğini izliyoruz. ABD vadeliler cephesinde de satıcılı seyir hakim. Bugün ABD’de CB tüketici güveni, Richmond Fed imalat endeksi ve öncü PMI verileri izlenecek. CB tüketici güveni Şubat ayı verisinin aylık bazda 3,8 puan düşüşle 110 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Richmond Fed imalat endeksi verisinin de 2 puan artışla 10 seviyesine yükseleceği tahmin ediliyor. PMI verileri tarafında, imalat PMI verisinin aylık bazda 0,5 puan artışla 56 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Hizmet verisine yönelik beklenti de verinin 1,8 puan artışla 53 seviyesinde gerçekleşeceği yönünde.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de veri akışı sakin seyredecek. Euro Bölgesi cephesinde ise Ocak ayı TÜFE verisinin revizyonu izlenecek. Öncü olarak yıllık bazda %5 artış kaydeden manşet verinin %5,2 seviyesine revize edilmesi beklenirken, çekirdek verinin %2,3 seviyesinde teyit edilmesi bekleniyor. Asya cephesinde de, Japonya piyasalarının tatil olacağı günde veri akışı sakin seyredecek.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment