Günün gelişmeleri

Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi dünü  % 0.86 değer kazanarak 1.429,85 puandan tamamlarken  toplam işlem hacmi 15 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi dünü  % 0.86 değer kazanarak 1.429,85 puandan tamamlarken  toplam işlem hacmi 15 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 2.52 ile bankacılık olurken, en çok gerileyen ise % 1,74 ile turizm oldu. Usd/Try kurunda dün kar satışları gözlenirken kurun bugün yukarı hareketine devam ettiğini izliyoruz. Yurtiçinde gözler yarın açıklanacak faiz kararına çevrilmiş durumda. Fed’in taperinge gittiği ortamda TCMB’nin vereceği her karar piyasalarda hareketliliği artıracaktır. Piyasalar 50 baz puan indirim beklerken bunun özellikle kur ve borsa tarafına olumsuz yansıyacağını bildirelim.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. BİST100 endeksi 1432-1407 aralığında işleme devam ederken bu seviyeleri yakından takip ediyoruz. 1432’nin üzerinde alış baskısı artacakken 1407 seviyesinin altında satış baskısı hızlanabilir. Usd/Try tarafında bu sabah yine yükseliş eğilimi hakim. Dolar endeksinde geçen hafta yaşanan satış durmuş gözükmekte. Dolar endeksinde yükselişin başlaması halinde kurda yeni zirveler görülebilir.

ABD:  Dün ABD’de konut piyasasına ilişkin gelecek verilerde Konut Başlangıçları beklentilerin altında 1.555 milyon adet artarken, Yapı Ruhsatları da benzer şekilde beklentilerin altında 1.589 milyon adet olarak gerçekleşti. Dün özellikle ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş dikkati çekerken tahvil faizinin bu sabah % 1.65 seviyesinden işlem gördüğünü izliyoruz. Dolar endeksi geçen hafta başladığı düşüşünü tamamlarken burada 93,44 seviyesinin kırılıp kırılmaması önemli. Dolar endeksi 93,44 seviyesinin üstünde kaldığı sürece küresel bazda dolarda güçlü yapı devam edecektir. ABD borsaları bilançolardaki iyimserliğin devam etmesiyle dünü alıcılı kapattı. Fed Yönetim Kurulu üyesi Christopher Waller, yüksek enflasyonun yakın zamanda yavaşlamaya başlamaması halinde Fed'in faiz artırımı için zamanı öne getirebileceğini söyleyen ilk üye olurken Fed'in Kasım ayı faiz toplantısının ardından varlık alımlarını azaltmaya başlamasını desteklediğini de ifade etti.

Bugün ABD’de  Fed üyelerinden Evans ve Quarles’in konuşmaları takip edilecek. Ayrıca 3 Kasım’da açıklanacak Fed faiz kararına örnek teşkil edebilecek Bej Kitap raporunu da yakından izleyeceğiz. Fed’in 12 ekonomik bölgesi tarafından yayınlanan raporda bu bölgeler istihdam, büyüme ve enflasyon konusunda son durumlarını ortaya koyarken bu raporlar tek par.a haline getirilip Fed’e sunulmakta ve Fed faiz kararını verirken bu raporu dikkate almaktadır. Bu yüzden gelecek rapor bizim için önemli olacaktır. Bunun dışında dünya enerji krizi ile uğraşıken Beyaz Saray OPEC+ üreticilere petrol arzını artırması ve fiyatların düşmesi için baskı yapmaya devam ediyor. Aşırı yükselen fiyatlar maliyetleri artırırken aynı zamanda enflasyon yaratmaya da devam ediyor. Bu bağlamda bugün açıklanacak haftalık ham petrol stoklarına dikkat edeceğiz. Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanacak ham petrol stoklarının 2.1 milyon varil açıklanması bekleniyor. Normal şartlarda petrol stoklarındaki azalış fiyatlarda yükseliş meydana getirmesi beklenirken petrol stoklarındaki artışın ise petrol fiyatlarını azaltması beklenebilir. Brent petrolde 81.80 kırılmadığı sürece yükseliş devam edebilir. Bu seviyenin kırılması halinde düşüşler görülebilir. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin % 1.65 seviyesine yükselmesine karşın şu an altın fiyatlarında stabil durum devam ediyor. Ons altın fiyatlarında satış beklentimizi sürdürüyoruz. 1834 seviyesinin üstüne atmadığı sürece her yükseliş bizim için satış fırsatı olacaktır.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi. Dolar endeksinin geçen hafta başlatıığı satışı sonlandırarak artışa geçmesi Eur/Usd paritesinde tekrar satışların başlamasına neden oldu. Her zaman söylediğimiz gibi 1.17 seviyenin altında kaldığımız sürece paritede her yükseliş satış fırsatı yaratmakta. Eur/Try’de ise tarihi zirveden kar satışları görülürken Türk Lirası2bdaki değer kaybına paralel kurda yeni tarihi zirveler görülebilir. Avrupa borsaları  dün Fransa hariç yükselirken bilançoların borsalar üzerindeki etkisi devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Slovenya MB Başkanı Bostjan Vasle, Euro Bölgesi'nde enflasyon yükselmeye devam ettiğini ve hedeflenen enflasyon beklentisini aşma riskine işaret etti ve ECB'nin fiyatlardaki büyümeyi dikkatle izlemesi ve PEPP'i Mart ayında sona erdirmesi gerektiğini söyledi. Özellikle ücretlerde artış beklentilerine dikkat çeken Bostjan Vasle, bunun enflasyonu yoldan çıkarabileceğini dile getirdi.

Bugün Euro Bölgesi’nde kritik enflasyon verileri açıklanacak. TÜFE’nin yıllık bazda % 3.4 açıklanması beklenirken aylık bazda TÜFE’nin % 0.5 geleceği tahmin edilmekte. Yıllık bazda çekirdek TÜFE’nin % 1.9  açıklanacağı öngörülürken aylık bazda çekirdek TÜFE’de beklenti % 0.5’te oluşmakta. Avrupa Merkez Bankası enflasyonu % 2 simetrik kabul etmesinin ardından şu anda bu oranı oldukça aşan bir enflasyon rakamı ile karşı karşıya ancak ECB üyeleri bu enflasyonun geçici olacağını düşünmekte. Ancak daha öncede söylediğimiz gibi dünya şu anda kalıcı enflasyonla baş başa. Önümüzdeki dönemde bu enflasyon faiz artırımlarını hızlandıracağından Fed’in tapering kararının hemen ardından küresel borsalarda sert geri çekilme görüşümüzü sürdürüyoruz.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1417 seviyesinin altında önce 1407 ve arkasından 1398 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1432 direncinin kırılması halinde önce 1443 ve arkasından 1455 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1545 seviyesinin kırılması halinde önce 1559 ve arkasından 1572 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1530 desteğinin altında önce 1519 ve arkasından 1505 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 9.2850 seviyesinin kırılması halinde önce 9.2595 ve arkasından 9.1900 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 9.3220 direncinin üzerinde önce 9.3710 ve arkasından 9.4315 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1767 seviyesinin altında önce 1761 ve arkasından 1756 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1785 direncinin kırılması halinde önce 1795 ve arkasından 1800 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#AKFGY AKFEN GYO - Ocak - Eylül döneminde kira gelirlerinin euro bazında %128, TL bazında ise %194 oranında arttığı açıklandı.

#DAGI DAGİ YATIRIM HOLDİNG - Almanya'da elektronik ortamda satış faaliyetlerini yürütmek amacı ile şirketin %100 pay sahibi olacağı sermayesi 25.000 euro olan Dagi Retails GmbH unvanlı şirketin kurulmasına karar verildiği açıklandı.

#DERHL DERLÜKS YATIRIM HOLDİNG - Consitex S.A.'ya karşı açılan tazminat talebi davasının devam ettiği açıklandı.

#EGEPO EGEPOL - Şirketin 3. Hastanesi olarak faaliyete geçecek olan Egepol International Hastanesi'nin Yapı Kullanma İzin Belgesi’nin Belediye tarafından düzenlendiği, hastanenin Sağlık Bakanlığı'nca ruhsatlandırılması amacıyla gereken evraklar hazırlanarak başvuruda bulunulduğu açıklandı.

#DGKLB DOĞTAŞ KELEBEK MOBİLYA  - FTR Dış Ticaret Mobilya A.Ş.’nin kuruluş işlemlerinin tamamlanarak tescil edildiği açıklandı.

#EKGYO EMLAK KONUT - İstanbul Kartal Esentepe 2. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 2 . oturumunun yapıldığı, en yüksek teklifin 2,6 milyar ile Yıldızlar İnşaat tarafından verildiği, Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Gelir Oranının %35 olduğu açıklandı.

#GESAN GİRİŞİM ELEKTRİK - Şirketin %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji’nin TEİAŞ tarafından gerçekleştirilen ITM-385 referanslı 154kV Tufanbeyli OSB TM Tevsiat Yapım İşi ihalesine 32,4 milyon TL bedelle en avantajlı teklifi verdiği açıklandı.

#HDFGS HEDEF GİRİŞİM - Geri Alım Programı kapsamında ayrılan 30 milyon TL kaynağın 40 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildiği açıklandı.

#INVEO İNVEO YATIRIM - Inveo Portföy Yönetimi’nin sermayesinin 5,3 milyon TL’den 6 milyon TL’ye yükseltilmesi işleminin tescil edildiği açıklandı.

#JANTS JANTSA - Şirket iştiraki Jmw Jant’ın sermayesinin 61,0 milyon TL’den 82,0 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildiği açıklandı.

#PGSUS PEGASUS - Airbus S.A.S. ile 2012’de imzalanan ve 2017 yılında kullandığı opsiyon ile 100 adet yeni uçağı kapsayan Airbus Siparişinin güncellenerek, 6 adet yeni Airbus 321neo uçağa ilişkin kesin sipariş verilmesi konusunda Airbus ile anlaşmaya varıldığı, 6 adet Airbus’un 2024 yılında başlayarak filoya katılmasının ön görüldüğü açıklandı.

#SAYAS SAY YENELENEBİLİR ENERJİ - Şirketin Güney Kore'deki müşterisi Dongkuk S&C'den rüzgar kulesi aksamlarına ilişkin toplam 1,2 milyon euroluk yeni bir sipariş aldığı açıklandı.

#ULUSE ULUSOY ELEKTRİK - 2. Çeyrek finansallarının KAP’ta açıklaması için 2 Kasım’a kadar istenen ek süre SPK tarafından olumlu karşılandı. 

#ANGEN ANATOLİA TANI VE BİYOTEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ - Şirket payları yarın Borsa’da işlem görmeye başlayacak.

#GLCVY GELECEK VARLIK YÖNETİMİ - Şirket payları bugün Borsa’da işlem görmeye başlayacak.

#HEDEF HEDEF HOLDİNG - Şirket payları 22 Ekim’de Borsa’da işlem görmeye başlayacak.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Okunma