Home Ekonomi Günlük strateji

Günlük strateji

by sermayedunyasi

Bugün Ne Bekliyoruz?

 Küresel piyasalarda hafta boyunca çalkantıya neden olan Ukrayna krizinin etkileri sürüyor. Bu sabah Asya hisse senetlerinde satıcılı bir seyir izlenmekte. Japonya, Hong Kong ve Güney Kore endekslerinde negatif fiyatlamalar görmekteyiz. Asya genelinden ayrışan Çin ana kara hisselerinde pozitif bir seyir hâkim. Ukrayna ile Rusya arasındaki gerginliğin devam ettiğine ilişkin haberlere paralel olarak güvenli varlıklara yönelik yüksek talep sürüyor. Ons altın Haziran 2021’den bu yana ilk kez 1.900USD seviyesini geçmesinin ardından 1.890USD’nin üzerinde fiyatlanmaya devam etmekte. ABD endekslerinin günü sert düşüşle tamamlamalarının ardından endeks vadelileri yükselişle açılışı işaret etmektedir. Fed tarafında; parasal sıkılaştırma sürecine ilişkin piyasa beklentilerinde dalgalanmaya neden olan son Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tutanaklarının ardından yetkililerden gelen şahin açıklamalar devam ediyor. Bugün Euro Bölgesi’nde Ekonomik Güven Endeksi ve ABD’de İkinci El Konut Satışları verileri beklenmekte. Yurt içinde şubat ayı Tüketici Güven Endeksi ve ocak ayına ilişkin konut satış verileri takip edilecek. Tüketici Güven Endeksi ocakta mevsim etkisinden arındırılmış olarak (MA) önceki aya göre %6,2 artarak 73,2 puan olmuştu. TÜİK’in son istatistiklerine göre Türkiye genelinde konut satışları 2021’in tamamında önceki yıla göre %0,5 azaldı.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Avrupa’da dün hisse endeksleri %0,26-1,61 aralığında değişen oranlarda düşerek negatif görünüm ortaya koydu. DAX Endeksi %0,67, FTSE 100 Endeksi %0,87 ve CAC 40 Endeksi %0,26 düştü. EUR/USD paritesi 1,136’ya gerilerken yatay alıcılı olan Dolar Endeksi (DXY) 95,8 puandan işlem gördü. ABD hisse endekslerindeki aşağı yönlü harekette Nasdaq Bileşik Endeksi %2,88 ile öncü oldu. S&P 500 Endeksi %2,12 ve Dow Jones Endeksi %1,78 oranında düşüş kaydetti. ABD 10 yıllık tahvil faizi 6,5bp düşerek %1,96’ya geriledi. ABD’de Ocak ayında konut başlangıçları piyasa beklentisinin altında 1,64mn ile dört aydan beri ilk kez geriledi. Ülkede haftalık işsizlik maaşı başvuruları 23 bin artışla 248 bin oldu. Başvuru sayısı ocak ortasından beri ilk kez arttı. Ons altın jeopolitik riskin devam etmesiyle 1.900USD’nin üzerini gördü. Brent petrol varil başına 91USD’de fiyatlandı.

BİST100 Endeksi gün ortasından itibaren sertleşen satışların etkisiyle %1,54 düşüşle günü 2.009,99 puanda tamamladı. Kur tarafında stabil görünüm sürerken ons altından destek bulan gram altın 829 TL’ye yükseldi. TCMB, PPK toplantısı sonucunda politika faizini beklendiği gibi %14 seviyesinde sabit tuttu. Karar metninde ise liralaşma stratejisine atıf yapılırken, geniş kapsamlı politika çerçevesinin gözden geçirilmesine yönelik sürecin devam ettiği belirtildi. TCMB’nin açıkladığı verilere göre 11 Şubat haftasında yabancı yatırımcılar hissede net 24mn USD’lik satış yaptı. Böylece yabancı yatırımcıların hisseden çıkış serisi 12 haftaya yükseldi.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment