Home Dijital Gazete Fx piyasalar

Fx piyasalar

by sermayedunyasi

USD/TRY: Haftanın son iş gününde jeopolitik gelişmeler yakından izlenmeye devam ediliyor. Dün akşam Biden, Rusya’nın global ekonomiden izole edilmesi için yeni yaptırımlar açıkladı. Ancak, Rus enerji ihracatı ve Rusya’nın SWIFT’ten çıkarılması gibi sert yaptırımlar açıklanmadı. Bu ve Biden’ın “stratejik rezerv”  açıklaması ile petrol fiyatlarında geri çekilme gözlenirken, borsalarda yükseliş gözlendi. Ekside seyreden ABD borsaları günü pozitif tarafta kapatırken, jeopolitik gelişmelerden daha az etkilenebilecek Nasdaq %3,3 oranında prim yaptı. Diğer yandan, Dow Jones sadece %0,3 oranında yükseliş kaydetti. ABD borsalarını takiben bu sabah Asya’da ve Avrupa vadelilerinde yükselişler gözleniyor. Diğer yandan, bölgedeki belirsizlikler sürerken petrol tekrar yükseliyor. ABD vadelileri de ekside. Gelişmekte Olan Ülkeler para birimleri ise bugün genel olarak değer kazanıyor. Dolar/TL tarafında jeopolitik gündem kaynaklı oynaklığın arttığı gözleniyor. 14,0 seviyesi kritik gözüküyor ve bu seviyenin altında kapanışlar geri çekilmenin hızlanacağına işaret edebilir ve 13,82 gündeme gelebilir. Yukarı yönlü hareketlerde 14,25 – 14,40 sıralı direnç seviyeleri takip edilebilir. Bugün ABD’de Fed’in enflasyon göstergesi olarak izlediği PCE deflatör, kişisel gelir ve harcamalar ile dayanıklı mal siparişleri verileri takip edilecek.


EUR/USD:  Dün Biden tarafından açıklanan yeni yaptırımlar arasında enerji ihracatı ve Rusya’nın SWIFT’ten çıkarılması konusunda bir kararın dahil edilmemesi ile küresel piyasalarda kısmi toparlanmalar görüldü. ABD 10 yıllıkların getirisi ise güvenli liman alımlarıyla dün %1,84 seviyesine kadar gevşedikten sonra bu sabah saatlerinde %1,95’lerde. Jeopolitik risklerin, para politikasını sıkılaştırma yanlısı tavır sergileyen merkez bankalarına da etkisinin ne yönde olacağı yakından izleniyor. Bazı Fed üyelerinin açıklamaları para politikasının rotasında şimdilik değişiklik olmadığını gösteriyor, Atlanta Fed Başkanı Bostic mart ayında faiz artışı beklentisinde bir değişim olmadığını belirtti. ABD’de bugün açıklanacak olan Fed’in enflasyon göstergesi olarak izlediği çekirdek PCE deflatör, mart ayındaki toplantıya yönelik beklentileri şekillendirebilir. ECB üyesi Holzmann da, Ukrayna krizinin belirsizliği artırdığını ve parasal gevşemeden çıkışı geciktirebileceğini açıkladı. Paritede ise 1,1280 direnç seviyesi olarak izlenebilir. Aşağıda ise 1,1140 destek konumunda.

XAU/USD: Biden’ın Rusya’ya yaptırımlarında enerji ihracatını dışarıda tutması ve SWIFT konusunda bir adım atmaması piyasalarda alımlara sebep olurken, kıymetli madende geri çekilmeye sebep oldu. Ancak jeopolitik gündemin belirsizliğini koruyor olması kaynaklı gelen alımlar, Ons Altın tarafında düşüşlerin alım fırsatı olarak algılandığını gösterdi. Jeopolitik gerilim devam ettiği sürece kıymetli madende düşüşlerin sınırlı kalacağını düşünüyoruz. Bu arada, ABD’de bugün açıklanacak ve Fed’in yakından izlediği çekirdek PCE enflasyonu mart ayındaki toplantıya yönelik beklentileri şekillendirebilir. Tahminlerin altındaki olası rakamlar, jeopolitik risklerin agresif beklentileri kısmen azalttığı ortamda değerli maden için destekleyici olabilir. Teknik seviyelere bakıldığında yukarıda 1.930 ve 1.950 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde 1.900 seviyesi destek konumunda. Bu seviyenin altındaki hareketlerde 1.870 gündeme gelebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment