Home Dijital Gazete Fx piyasalar

Fx piyasalar

by sermayedunyasi

USD/TRY: Rusya – Ukrayna gerilimi ile ilgili haber akışı fiyatlamalarda belirleyici olmaya devam ediyor. Putin’in Ukrayna’daki iki ayrılıkçı yönetimi tanımasıyla artan jeopolitik gerginlikler bugün risk iştahını oldukça düşürmüş durumda. ABD on yıllık tahvil faizi %1,85’li seviyelere kadar gerilerken, Brent petrol yakın zirvesi olan 95 Dolar seviyelerine kadar yükseliş kaydetti. Ons Altın da 1.900 seviyesinin üzerinde. Borsalar tarafında ise ABD ve Avrupa vadelilerinde %1,5 -%2 arasında düşüş gözlenirken, MSCI Asya Pasifik endeksi %2 civarında geriliyor. Gelişmekte Olan Ülkeler para birimleri de değer kayıplarıyla günü karşılıyor. Dolar/TL tarafında, küresel piyasalardaki fiyatlamaların etkisiyle oynaklığın bir miktar arttığı gözleniyor. Kur daha önce direnç yaptığı 13,67 seviyesinin üzerinde. Zayıflayan risk iştahı ve artan petrol fiyatlarıyla kur 13,82 – 13,85 direnç bölgesi test edebilir. Ancak, «Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat» uygulamasına devam eden ilgili ile düşük döviz talebi nedeniyle kurun bu seviyeyi aşamayacağını düşünüyoruz. Aşağıda ise 13,67 desteğinin altına sarkma gözlenmesi durumunda kurda 13,56 ilk etapta hedef olabilir. Sonraki destekler de 13,52 ve 13,42 seviyelerinde. Bugün Almanya IFO endeksi, ABD PMI ile Conference Board tüketici güven endeksi izlenecek.


EUR/USD:  Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı güçleri tanıma kararı alması sonrasında küresel piyasalarda risk iştahının azalmaya başladığı görülüyor.  ABD 10 yıllık tahvil faizi ABD piyasalarında bir günlük tatilin ardından güvenli liman alımlarıyla %1,85’li seviyelere kadar indi.  Diğer yandan, faiz kararlarında oy hakkı bulunan Fed Guvernörü Michelle Bowman, Mart ayındaki Fed toplantısına kadar ekonominin seyrinin izlenmeye devam edileceğini ve enflasyonun %2 hedefine doğru düşürülmesi yolunda “güçlü adımlar” atılması gerektiğini söyledi.  Bu gelişmeler kapsamında, paritede baskı gözlemliyoruz. Jeopolitik riskler ve merkez bankalarından beklentiler düşünüldüğünde baskı sürebilir. Destekler 1,1270 ve 1,1235 seviyelerinde. Yukarıda ise 1,1360 direnç konumunda.

XAU/USD: Piyasalar Rusya – Ukrayna arasındaki gerilimi fiyatlarken kıymetli maden güvenli liman olarak talep görüyor. Putin’in Ukrayna’daki ayrılıkçı güçleri tanıması sonrasında risk iştahının azaldığını görüyoruz. Ons Altın’da şu dönemde ana yön belirleyici olan jeopolitik riskler, devam ettiği sürece destekleyici olabilir. Yukarı yönlü hareketlerde 1.925 – 1.935 ve 1.950 direnç seviyeleri hedef olabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1.890 ve 1.870 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment