Home Dijital Gazete Fx piyasalar

Fx piyasalar

by sermayedunyasi

USD/TRY: Rusya – Ukrayna gerilimi ile ilgili haber akışı fiyatlamalarda belirleyici olmaya devam ediyor. Dün jeopolitik gerilimle ABD borsalarında düşüş ve güvenli limanlara yönelim görülmüştü. Ukrayna ve Rusya gerginliğinde diplomasi çabalarının sürmesi ise bu sabah risk iştahında toparlanmayı beraberinde getiriyor. Gelecek hafta ABD ve Rusya Dışişleri Bakanları bir araya gelecek. ABD vadelileri artıda bir görünüm sergiliyor. Dolar endeksi (DXY) 95,8 seviyelerinde yatay hareket ederken, Gelişmekte Olan Ülkeler para birimleri genel olarak pozitif seyrediyor. Diğer yandan bölgedeki gerilimin sürmesi piyasalar temkinli modda kalmaya itebilir. Yurtiçinde ise dün TCMB politika faizini beklentiler doğrultusunda %14 seviyesinde sabit bıraktı. Karar metninde Liralaşmaya ve uzun vadeli TL yatırım kredilerine yönelik vurgu dikkat çekti. Öte yandan, yurtiçi yerleşiklerin Döviz Tevdiat Hesapları (DTH), arındırılmış verilere göre 11 Şubat haftasında 2,1 milyar USD tutarında düşüş sergiledi ve böylece son yedi haftadaki toplam düşüş 17 milyar USD’ye ulaştı. Bu gelişmeler ve son fiyatlamalar dikkate alındığında Dolar/TL tarafında düşük oynaklığın sürebileceğini ve 13,67 seviyesinin altındaki seyrini devam ettireceğini düşünüyoruz. Bu seviyenin aşılması halinde 13,82 – 13,85 direnç bölgesi hedef olarak karşımıza çıkabilir. Öte yandan, olası geri çekilmelerde 13,52 ve 13,38 destek seviyeleri takip edilebilir. Bugün ABD’de ikinci el konut verileri ile Fed yetkililerinin konuşmaları izlenecek.


EUR/USD: Rusya – Ukrayna arasındaki gerginliğe rağmen diplomasi çabalarının sürmesi ile bu sabah risk iştahında kısmi toparlanma gözleniyor. ABD 10 yıllıkların faizi ise jeopolitik risklerden kaynaklı %1,94 seviyesine kadar geriledikten sonra bugün %1,98 seviyesinde. Enflasyonun yeterince düşmemesi durumunda daha hızlı sıkılaştırma sinyali veren Fed tutanakları sonrası Fed yetkililerin açıklamaları takip ediliyor. St. Louis Fed Başkanı Bullard ve birçok şahin üye, enflasyonun beklenilen oranda düşmemesi durumunda Fed’in destekleyici politikayı daha hızlı geri çekmesini savunuyor. Cleveland Fed Başkanı da yılın ortasına kadar enflasyonun beklediği gibi ılımlaştığını görmezse daha hızlı sıkılaşmayı destekleyebileceğini belirtti. ABD tarafındaki şahin beklentilerin daha yoğun olmasının etkisi ve diplomasi çabalarına karşın jeopolitik risklerin sürmesi nedeniyle paritede 1,1420 altında  baskının devam edeceğini düşünüyoruz. Olası geri çekilmelerde 1,1325 ve 1,1280 seviyeleri takip edilebilir.

XAU/USD: Rusya – Ukrayna arasındaki gerilim kıymetli madendeki pozitif fiyatlamada etkili olmaya devam etti. Dün 1.900 seviyesinin üzerine çıkan Ons Altın 1.902 seviyelerinden kar satışlarıyla karşılaşsa da bölgede gerginliğin sürmesi kıymetli madendeki düşüşleri sınırlandırabilir. Bu kapsamda, kar satışları ve diplomatik haber akışının değerli madende baskı yapmaya devam etmesi durumunda 1.878 tepki gelebilecek destek olarak izlenebilir. Sonraki yakın destek ise 1.868 seviyesinde. Öte yandan, yukarı yönlü hareketlerde 1.900 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanırsa 1.935 hedef olabilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment