Fx piyasalar

ABD'de enflasyon verisi (TSİ: 15.30) ile Fed tutanaklarının (TSİ: 21) izleneceği günde Dolar güne hafif düşüşle başlıyor.

USD/TRY: ABD'de enflasyon verisi (TSİ: 15.30) ile Fed tutanaklarının (TSİ: 21) izleneceği günde Dolar güne hafif düşüşle başlıyor. Enerji fiyatlarındaki dalgalanmaya karşın ABD on yıllık tahvil faizinin %1,60'ın altına gerilemesi Dolar'ı baskılamış gözüküyor. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri ise artı bölgede seyrediyor. Enflasyon beklentilerinin kötüleşerek risk iştahını baskıladığı ortamda bugün ABD'de açıklanacak enflasyon verisi (yıllık beklenti %5,3, önceki %5,3) yakından izlenecek. Enerji fiyatlarındaki dalgalanmanın sürmesi nedeniyle veri piyasa üzerinde sınırlı etki yapabilir ancak enflasyon endişelerinin arttığı ortamda beklentilerin altındaki bir veri rahatlatıcı bir etki yaratabilir ve ABD on yıllık tahvil faizi %1,60'ın altında kalabilir. Aksi durumda, ABD on yıllık tahvil faizinin %1,60'ın altında kalıp kalmayacağı önemli. Bugün ayrıca akşam açıklanacak Fed toplantı tutanakları kısmi oynaklık yaratabilir. Yurtiçi tarafta ise artan ülke risk primimizle (5 yıllık CDS: 444) birlikte TL'de baskı sürerken, Dolar /TL bu sabah 9,0 seviyesinin üzerinde kalmaya devam ediyor. Ancak, Dolar'daki kısmi çekilme ile kur da sakin. Öğleden sonra ABD'de açıklanacak enflasyon ve akşamki Fed toplantı tutanakları kur üzerinde bugün etkili olabilir. Teknik olarak yukarıda 9,11 - 9,12 direnç bölgesi olarak izlenebilir. Aşağıda ise 9,0 ve 8,95 sıralı destekler olarak takip edilebilir.  

EUR/USD: Parite dün de baskı altında kalırken, daha önce test ettiği 1,1530 bölgesinde tutunmaya çalıştı. Bu sabah ise ABD on yıllık tahvil faizinin %1,60'ın altına gerilemesiyle paritenin söz konusu destek bölgesinin hafif üzerinde tepki ile karşılaştığını izliyoruz. Paritede kısa vadeli yön konusunda belirleyici olabilecek ABD enflasyonu ve Fed toplantı tutanakları bugün yakından izlenecek. Teknik olarak, 1,1530 bölgesi takip edilebilir. ABD on yıllık tahvil faizi %1,60'ın altında kaldıkça paritede tepki 1,1580 ardından 1,1620 seviyesine kadar sürebilir. Diğer yandan, 1,1530 desteğinin kırılması durumunda ise 1,15 ve 1,1475 sıralı hedeflere doğru düşüş görülebilir.

XAU/USD: ABD on yıllık tahvil faizinin %1,60'ın altına gerilemesinden destek bulan değerli madende kısmi yükseliş eğilimi gözleniyor. Bugün ABD'de açıklanacak enflasyon verisinin beklentilerin altında gelmesi durumunda değerli madende yükselişler biraz daha belirginleşebilir ve 1.777 hedef olabilir. Ek olarak akşamki Fed toplantı tutanakları da kısmi oynaklık yaratabilir. Diğer yandan, olası düşüşlerde 1.758 desteğinin altına sarkma yaşanması durumunda 1.746 güçlü desteği gündeme gelebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma