Fed: Tapering yakında başlayabilir, faiz 2022’de artabilir

FOMC açıklaması gösteriyor ki, Fed artık büyük bir ekonomik şok etkisi yayılıp işleri bozmazsa tapering yapacak.

FOMC açıklaması gösteriyor ki, Fed artık büyük bir ekonomik şok etkisi yayılıp işleri bozmazsa tapering yapacak. Hatta ekonomik başarıya veya enflasyonun hızına göre 2022’de faiz artırma ihtimali de bulunuyor ki, bunun dayanak noktası çerçevesinde ekonomik toparlanma başarısı mı, yoksa enflasyondan korku mu yatıyor, zaman gösterecek. Banka’nın Haziran dot plot tahminlerine kıyasla 2023 yılından ziyade, artık medyanı 2022 yılına kaydıran ağırlık merkezi şahin tandansın artmakta olduğunu gösteriyor.

 

·        İlerleme beklendiği gibi geniş çapta devam ederse, Komite varlık alımlarının hızında bir ılımlılığın yakında garanti edilebileceğine karar verebilir.

·        İşgücü piyasası koşulları komitenin maksimum istihdam değerlendirmeleriyle tutarlı seviyelere ulaşana kadar fon oranını sıfıra yakın tutmayı bekliyoruz.

·        Pandemiden en olumsuz etkilenen sektörler son aylarda iyileşti, ancak COVID-19 vakalarındaki artış iyileşmelerini yavaşlattı. Enflasyon yüksek, büyük ölçüde geçici faktörleri yansıtıyor.

 

Şimdi, para politikası açıklaması kadar önemli yer tutan varlık alımları, faiz ve ekonomik projeksiyonlar kısmına bakalım. FOMC, gösterge politika faizi için hedef aralığını sıfır ila %0,25'te tutmaya ve Hazine ve ipoteğe dayalı menkul kıymet alımlarını ayda 120 milyar USD’lik bir hızla sürdürmeye karar verdi. 2024 için projeksiyonlar da ilk kez yayınlandı ve medyan, o yılın sonuna kadar %1,8'lik bir federal fon oranı öneriyor. 2023 medyanı, Haziran projeksiyonundaki %0,6'dan Eylül projeksiyonunda %1'e yükseldi. Fed ayrıca, bir gecelik ters repo anlaşması olanağının karşı taraf başına sınırını ikiye katlayarak günlük 160 milyar USD’ye çıkaracağını söyledi. Büyüme ve enflasyon odak noktasında ise; beklediğimiz gibi daha yavaş büyüme (Covid, Evergrande, finansal stres, küresel yavaşlama) ve daha yüksek enflasyon beklentileri söz konusu.

 

Fed'in tercih ettiği PCE ölçütüne göre enflasyon, 2021 yılında %4,2 olarak bekleniyor, ki bu tahmin Haziran FOMC’sinde %3,4 seviyesindeydi. Sonraki yıllara ilişkin olarak ise; 2022 ve 2023 için %2,2 beklentisi ve daha uzun vadede %2 beklentileri mevcut ki, enflasyonun beslendiği maliyet unsurları etkisi devam edebilme yetisinden dolayı geçici etkenler geçtiğinde bile hedeflenen üzerinde kalabilir. Çekirdekte de revizyon bu yıl için %3’ten %3,7’ye doğru kayda değer bir şekilde yukarı doğru yapıldı. Birçok Fed yetkilisi, pandemiden kaynaklanan geçici tedarik zinciri aksaklıkları çözüldükten sonra %2'ye dönmesini beklediklerini söylese de, bazıları hızlı fiyat artışlarını gelecek yıl gibi erken bir zamanda faiz artırmaya başlamanın bir nedeni olarak gösterdi. Büyüme tarafında ise; bu yıl %7’den %5,9’a revize edilen, ancak sonrası için 2022’de %3,3’ten %3,8’e ve 2023’te %2,4’ten %2,5’e yükseltilen tahminler var.

 

İşsizlikte Fed’in önceki tahminlerine göre biraz daha ılımlılaştığını görüyoruz. Bu yıl için %4,5’ten %4,8’e yükseltilen tahminler, sonraki yıllar için sırasıyla %3,8 ve %3,5 olarak korunmuş. ABD'de işsizlik oranı Ağustos ayında %5,2'ye düşerek Nisan 2020 zirvesi olan %14,8'in oldukça altında gerçekleşmekle beraber, halen Şubat 2020’de geçerli olan %3,5'lik oranın üzerinde.

 

Fed YK üyelerinin ve Fed başkanlarının, öngörülen uygun para politikasına ilişkin bireysel varsayımları altında ekonomik projeksiyonları, Eylül 2021… Kaynak: Federal Reserve, Bloomberg

 

Federal fon oranı konusunda, noktaların hareketleri bazı üyelerin de 2022 tarafına kaydıklarını gösteriyor. Bu beklentiler dönemsel olarak değişimlere uğrayabilir, mesela Aralık toplantısında Evergrande veya küresel resesyon riskinin ne boyutta olduğuna dair yeni bulgular değerlendirilecek olursa bu zaman diliminin yeniden kayma ihtimali de var. Ancak ağırlık merkezi değişimi, çok büyük bir olumsuz etki yaşanmazsa tapering olacak ve tapering sürerken Fed’in likidite tabanı halen ekonomiyi yeterince destekleyici olacak. Piyasanın bir fonlama sıkışıklığı yaşamayacağı kademeli hızda bir tapering şu aşamada en çok istenen olgu olacaktır. Çünkü Fed’in geri durması bundan sonra piyasayı desteklemeye devam etme motivasyonu ile değil; ciddi finansal ve ekonomik risk gördüğü bir ortamda söz konusu olabilecektir. Yani, küresel ekonomik algının çok zayıflaması gerek, ki Covid krizinden çıkma aşamasında sürdürülebilirlik açısından ekonominin hiçbir aktörü bu döngüye girmek istemeyecektir. Fed, geçiş sürecini yönetiyor ve tapering geliyor.

 

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan 
Hibya Haber Ajansı

Okunma