Home Dijital Gazete Ekonomi 4. çeyrekte beklentinin üzerinde büyüdü

Ekonomi 4. çeyrekte beklentinin üzerinde büyüdü

by sermayedunyasi

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
16:30 USD Mal Ticaret Dengesi (Oca)   -100,47B
17:45 USD Chicago Satın Alma Müdürleri Endeksi (Şub ) 63 65,2
04:30 CNY İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 49,9 50,1
04:30 CNY İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub )   51,1
04:45 CNY Caixin İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Şub ) 49,5 49,1
06:30 AUD Faiz Oranı Kararı (Mar) 0,10% 0,10%
06:30 AUD Avustralya Merkez Bankası (RBA) Kur Açıklaması    

 

“GERİDE KALANLAR”

“Avrupa borsaları yaptırım kararları sonrası geriledi”

Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı yaptırım kararları sonrasında Ruble’de sert düşüş ortaya çıkarken, Avrupa endeksleri de geriledi. Asya borsaları sabah saatlerindeki satışların ardından büyük ölçüde toparlanma sağlarken, Avrupa’da satışlar ağırlığını koruyor.

Almanya, Fransa ve İtalya’da endeksler 2,3%’ün üzerinde değer kaybı yaşarken, düşüşler İngiltere’de 1% civarında oluştu. ABD endeks vadelileri sabah saatlerindeki kayıplarını azaltsa da negatif bölgede kalmaya devam etti.

ABD 10 yıllık tahvil faizi bir miktar toparlayarak 1,915% bölgesine ulaştı. Dolar da hafta açılışındaki sert değer kazanımı sonrası gevşedi.

TÜRKİYE

– Ekonomi 4. çeyrekte beklentinin üzerinde büyüdü

Bugün açıklanan rakamlara göre Türkiye ekonomisi 2021’in son çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 9,1% büyüdü. Piyasa beklentisi büyümenin 9% düzeyinde oluşacağı yönündeydi. 3. çeyrekte büyüme bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 7,4% olmuştu.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Riskten kaçış görüşme haberleriyle geriledi”

Ukrayna ve Rusya yetkililerinin Belarus sınırında öğle saatlerinde başlamış olacağı belirtilen görüşme öncesi piyasalar endişe havasını bir miktar yumuşattı. Görüşmenin gerçekleşmesi durumunda gelebilecek açıklamalar ve Kiev’in durumuna ilişkin gelişmeler hem günün, hem haftanın devamı için kritik olabilir.

ABD

– Chicago PMI

ABD’de TSİ 17:45’te Chicago PMI verisi açıklanacak. Chicago Bölgesi’nde aktivitenin genişlemeye devam etmesi ve endeksin 63 puan olarak açıklanması bekleniyor. Ancak endeks aktivitenin arttığını işaret etse de, Ocak ayındaki 65,2 rakamından sonra ivme kaybının öngörüldüğü de dikkat çekiyor.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment