Dolar / TL analizi

ABD’de perakende satış verilerinin beklentilerin çok üstünde gelmesi ve Fed tarafından bugün açıklanacak faiz kararı ardından varlık alım programı açıklamalarından kesinlik çıkacağı beklentileri sonrasında dolar, küresel piyasalarda değer kazandı.

  • ABD’de perakende satış verilerinin beklentilerin çok üstünde gelmesi ve Fed tarafından bugün açıklanacak faiz kararı ardından varlık alım programı açıklamalarından kesinlik çıkacağı beklentileri sonrasında dolar, küresel piyasalarda değer kazandı.
  • ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin ve Dolar endeksinin yükselmesi de doların güçlenmesini destekledi.
  • Doların güçlenmesi ile gelişmekte olan ülke para birimleri değer kaybederken, gelişmekte olan para birimleri içerisindeki en yüksek değer kaybı Türk Lirası tarafında yaşandı.  Türk Lirası’ndaki değer kaybının sadece doların güçlenmesine bağlı olduğunu düşünmüyoruz. Yurtiçindeki faiz kararından indirim çıkacağı beklentisi ile Türk Lirası varlıklardaki negatiflik, diğer para birimlerine göre daha yüksek.
  • Yarın PPK’dan çıkacak faiz kararı ardından Dolar / TL’nin kısa vadeli yönünü daha iyi gözlemleyebiliriz. Dolar / TL’yi teknik olarak incelersek 8,72 – 8,80 direnç, 8,55 – 8,40 destek olarak ön plana çıkıyor.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma