Home Gündem Çin’in veri hesaplama gücü dünyada ikinci sırada yer aldı

Çin’in veri hesaplama gücü dünyada ikinci sırada yer aldı

by sermayedunyasi

Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı, Çin’in veri hesaplama gücünün dünyada ikinci sırada yer aldığını açıkladı.

Çin Sanayi ve Bilişim Bakan Yardımcısı Zhang Yunming bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin’in mevcut veri hesaplama gücü hakkında bilgi verdi.

Bakan Yardımcısı Zhang Yunming, Çin’in veri hesaplama gücünün son 5 yıl içinde yıllık ortalama artış hızının yüzde 30’u aştığını ve dünyada ikinci sırada yer aldığını kaydetti.

Zhang Yunming’in verdiği bilgilere göre, 2021 yıl sonu itibariyle Çin’de kullanılmakta olan veri merkezi sunucu sayısı 19 milyonu bulurken, depolama kapasitesi ise 800EB’ye ulaştı, hesaplama gücü ise 140 EFlops’u aştı. Buna paralel olarak, 2021 yıl sonu itibariyle Çin’de kullanılmakta olan süper büyük veya büyük ölçekli veri merkezi sayısı 450’i aştı. Akıllı bilgi işlem merkezlerinin toplam sayısı ise 20’yi geçti. 2012-2021 döneminde Çin’deki dijital ekonomi büyüklüğü 11 trilyondan 45 trilyon yuana ulaştı. Dijital ekonominin GDP’deki payı ise yüzde 21.6’dan yüzde 39.8’e yükseldi. Çin’deki veri hesaplama gücüne ilişkin endüstri zinciri piyasasının büyüklüğü ise 2 trilyon yuanı aştı.  

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment