Home Gündem Çin’de ilk 4 ayda büyük sanayi işletmelerinin gelirleri yıllık yüzde 9,7 arttı

Çin’de ilk 4 ayda büyük sanayi işletmelerinin gelirleri yıllık yüzde 9,7 arttı

by sermayedunyasi

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından bugün açıklanan verilere göre, nisan ayında sanayi işletmelerinin karları geriledi. Açıklamada, kısa vadeli baskıya rağmen, sanayi işletmelerinin toparlanması için sağlam temel bulunduğuna dikkat çekildi.

Nisan ayında, sanayi işletmelerinin karları yıllık bazda yüzde 8,5 düştü. İmalat karı yüzde 22,4 azaldı. Ancak ilk dört ayda ülke genelinde yıllık cirosunu 20 milyon yuanın üstünde koruyan büyük sanayi işletmelerinin karları bir önceki yıla göre yüzde 3,5 arttı.

Halkın yaşam koşullarını güvence altına alma politikasının uygulanması, yeterli temel tüketim malları arzı ve istikrarlı piyasa talebi, temel tüketim malları endüstrilerinin karlarının büyümesine neden oldu. İlk dört ayda, içki ile çay ve gıda imalat sanayilerinin karları yıllık bazda sırasıyla yüzde 20,9 ve 10,8 arttı. Mobilya, tekstil giyimi, deri ve ayakkabı yapımı, tekstil, kültür ve eğitim gibi sektörlerde büyümeler kaydedildi.

Yangtze Nehri Deltası bölgesindeki salgın durumu iyi yönde gidiyor. İşletmelerin iş ve üretime yeniden başlaması istikrarlı bir şekilde yürütülüyor. Salgının sanayi işletmeleri üzerindeki etkisinin giderek azalması bekleniyor. Öte yandan Çin genelindeki salgın durumunun genel olarak istikrara kavuşturulması, işletmelerin üretimlerini yeniden başlatması, piyasa oyuncuları üzerindeki yükleri azaltmak için çeşitli politikaların etkilerinin serbest bırakılmasıyla birlikte sanayi işletmelerinin karlarının kademeli olarak iyileşmesi bekleniyor.
 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment