Home Dijital Gazete Bullard’dan faiz açıklaması

Bullard’dan faiz açıklaması

by sermayedunyasi

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
10:00 GBP Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Oca) 1,20% -3,60%
10:00 GBP Perakende Satışlar (Aylık) (Oca) 1,00% -3,70%
10:00 TRY Tüketici Güveni (Şub )   73,2
16:30 CAD Perakende Satışlar (Aylık) (Oca) -2,10% 0,70%
16:30 CAD Çekirdek Perakende Satışlar (Aylık) (Oca) -2,00% 1,1
18:00 USD Mevcut Ev Satışları (Oca) 6,10M 6,18M
18:45 USD FED Üyesi Waller’ın Konuşması    
19:00 USD FOMC Üyesi Williams’ın Konuşması    
21:00 USD Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayısı   497
21:30 USD FOMC Üyesi Brainard’ın Konuşması    

“GERİDE KALANLAR”

“Asya borsaları gerilerken ABD vadelileri yükseldi”

ABD’den yapılan açıklamada ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile Rusya Dışişleri Bakanı Lavron’un önümüzdeki hafta görüşme gerçekleştireceği belirtilirken, bu durum risk iştahını da pozitif yönde etkiledi. ABD endeks vadelileri pozitif seyretse de, Asya borsaları dün Avrupa ve ABD endekslerinde gerçekleşen satışları takip etti ve pozitif bölgeye geçemedi.

Kayıplarını toparlama çabasıyla Japonya endeksi -0,3%’e kadar yükseldi. Hong Kong’da ise 0,5% civarında düşüş yaşandı.

ABD vadelilerinde ise Nasdaq 0,85%, S&P 0,7%, Dow 0,6% civarında yükseliş yaşadı. ABD 10 yıllık tahvil faizi 1,989% bölgesinde seyrediyor. Görüşme haberi sonrası ons altında 11 Haziran 2021’den bu yana ulaştığı en yüksek seviyelerden bir miktar geri çekildi. Petrol fiyatları ise Batı’nın olası yaptırım hazırlıklarının üretimi aksatabileceği endişesine rağmen iyimserlikle birlikte geriledi.

“Bullard’dan faiz açıklaması”

St Louis Fed Başkanı Bullard, enflasyonun kontrolü için faiz artırımlarının gerekli olduğunu, bunun resesyon riski oluşturmayacağını belirtirken, piyasanın mevcut politika beklentilerini fiyatladığını sözlerine ekledi.

Celeveland Fed Başkanı Mester ise Fed’in faizleri önceki krizden daha hızlı artırması gerektiğini ifade etti. Mester, bilançonun da hızlı şekilde daraltılması gerektiğini belirtti.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

“FOMC üye konuşmaları takip edilecek”

Fed’in Mart ayı toplantısına yönelik beklentiler fiyatlanmaya çalışılırken, bugün FOMC üyelerinin konuşması takip edilecek. TSİ 18:45’te yönetim kurulu üyesi Waller, 19:00’da New York Fed Başkanı Williams, 21:30’da ise yönetim kurulu üyesi Brainard’ın konuşması bekleniyor.

 “İngiltere perakende satışları”

İngiltere’de Ocak ayına ilişkin perakende satış rakamları açıklanacak. Piyasa beklentisi satışların bir önceki aya göre 1% artacağı yönünde. Çekirdek perakende satışlar için beklenti ise 1,2% artış olarak öngörülüyor.

“Kanada perakende satışları”

Kanada’da Ocak ayına ilişkin perakende satış rakamları açıklanacak. Piyasa beklentisi satışların bir önceki aya göre 2,1% oranında azalması yönünde. Çekirdek perakende satışlar için ise beklentisi 2% düşüş yönünde.

 “ABD konut rakamları”

ABD’de Ocak ayına ilişkin mevcut ev satış rakamları takip edilecek. Beklenti satışların 6,1 milyon düzeyinde oluştuğu yönünde. Önceki ay bu rakam 6,18 milyon düzeyinde açıklanmıştı.

“Bilanço sezonu sürüyor”

Son günlerde açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi. 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Related Posts

Leave a Comment